Głogowscy działacze społeczni po wizycie w Koninie
W dniach 28-29 lipca br. przedstawiciele głogowskich organizacji pozarządowych oraz instytucji samorządowych wzięli udział w wizycie studyjnej w Koninie, gdzie zapoznali się z dobrymi praktykami działań społecznych.
Polecamy odwiedzenie miasta, oraz działających w nim organizacji pozarządowych każdemu, kto chce zobaczyć jak może wyglądać współpraca lokalnego samorządu z NGO i każdemu, kto jest zainteresowany tematyką wspierania i usamodzielniania osób niepełnosprawnych.
Centrum Organizacji Pozarządowych (COP), wydział Urzędu Miasta Konina, warto zobaczyć jak przestrzenie urzędu mogą być dostosowane do potrzeb lokalnych NGO i wszystkich aktywnych grup mieszkańców. COP jest miejscem pracy i spotkań lokalnych organizacji. Centrum jest czynne zgodnie z potrzebami, często do godzin wieczornych. Prezydent Miasta Konina Józef Nowicki oraz kierownik COP – Bartek Jędrzejczak przedstawili świetny przykład współpracy władz miasta z trzecim sektorem.
Emilia Wasielewska opowiedziała nam o ekonomii społecznej w Koninie – Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej, udziela wsparcia w zakładaniu i prowadzeniu przedsiębiorstw społecznych, wspiera finansowo. OWES jest kopalnią wiedzy o przedsiębiorstwach społecznych, działających w regionie i poza nim.
Spółdzielnia Socjalna Blues Hostel, nie można być w Koninie i tam nie nocować! Super profesjonalna obsługa, piękne pokoje i doskonałe sąsiedztwo. Pani Katarzyna Wagner opowiedziała nam o działalności – dużo inspiracji.
Spółdzielnia socjalna Spectrum prowadzi przedszkole dla dzieci z autyzmem Pinokio. Każde dziecko ma swojego opiekuna, każdy rodzic ma wsparcie. Dla rodziców organizowane są spotkania edukacyjne. Jedyne takie przedszkole! W nim również pracują dorosłe osoby z autyzmem. Spółdzielnia prowadzi także salę zabaw dla dzieci Słoneczko.
Spółdzielnia Socjalna Sport i Rehabilitacja, prowadzi sklep medyczny ze sprzętem rehabilitacyjnym, ortopedycznym oraz ze środkami pomocniczymi. Spółdzielnia świadczy również usługi transportowe. Misją spółdzielni jest poprawa komfortu codziennego funkcjonowania osób o obniżonej sprawności ruchowej. Spółdzielnia została powołana do życia przez Fundację im. Doktora Piotra Janaszka Podaj Dalej i Stowarzyszenie sportowe Mustang.
Poznalismy także Projekt Akademia Życia, czyli sześciomiesięczny pobyt w konińskich mieszkaniach treningowych. Ważne dla osób do 25 r.ż. poruszających się na wózkach, które chcą się usamodzielnić i uniezależnić od pomocy innych oraz zdobyć kwalifikacje zawodowe.
Mieliśmy okazję zobaczyć się z panią Anną Leśną – prezeską Spółdzielni Socjalnej Spektrum i Powiatowej Społecznej Rady do Spraw Osób z Niepełnosprawnością.
Odbyliśmy także spotkanie z przedstawicielem Rady Działalności Pożytku Publicznego panią Ewą Jeżak oraz z panem Jerzym Wojciechowskim, zastępcą przewodniczącego Rady Seniorów. Doświadczenia tych ciał doradczych na pewno przydadzą się nam w Głogowie, przy inspirowaniu rozwoju naszej Rady Seniorów i Rady Działalności Pożytku Publicznego, działających przy głogowskim ratuszu.
Wszystkim osobom i instytucjom, które odwiedziliśmy bardzo dziękujemy za gościnę i podzielenie się swoimi doświadczeniami – to cenna wiedza, którą spróbujemy wykorzystać w Głogowie.
Głogowska reprezentacja działaczy społecznych składała się z przedstawicieli m.in.:
- Urząd Miejski w Głogowie
- Starostwo Powiatowe w Głogowie
- Fundacja FLIS
- Głogowskie Stowarzyszenie Literackie
- Głogowskie Stowarzyszenie Muzyczne im. Z. Noskowskiego
- Głogowskie Stowarzyszenie Stop Cukrzycy
- Stowarzyszenie Babskie Wzgórza
- Stowarzyszenie Bardziej Głogów
- Stowarzyszenie Forum Obywateli Społecznie Aktywnych
- Stowarzyszenie Grochowice Zdrój
- Stowarzyszenie dla Dzieci i Młodzieży SZANSA
Wizyta studyjna w Koninie została zorganizowana w ramach działań projektowych „Rondo w działaniu” realizowanych przez Fundację Lokalnych Inicjatyw Społecznych i współfinansowanych ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2016.
Projekt „Rondo w działaniu” współfinansowany jest z środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2016. Realizacja: Fundacja Lokalnych Inicjatyw Społecznych we współpracy z Gminą Miejską Głogów i Powiatem Głogowskim.
Tags: RONDO w działaniu, wizyta studyjna
Trackback from your site.