Malowanka „Dzieci Głogowskie 1109”
Chcąc zachować wśród najmłodszych pamięć o głogowskich wydarzeniach z XII wieku, szeroko opisywanych przez kronikarza Galla Anonima – wydaliśmy malowankę dla dzieci pt. „Dzieci Głogowskie 1109. Malowanka dla dzieci” autorstwa Dariusza Andrzeja Czai, głogowskiego historyka i regionalisty z ciekawymi ilustracjami Anety Steciąg, artystki i nauczycielki z Radwanic.
W publikacji tej, obok krótkiego wstępu i kilku ciekawostek, główną treścią są ilustracje młodych obrońców Głogowa przedstawione w formie malowanki, służące do kolorowania. Książeczka została wydana w nakładzie 2000 sztuk i jest przeznaczona dla najmłodszych głogowian. Dystrybuowana będzie nieodpłatnie wśród zainteresowanych mieszkańców naszego miasta. Część nakładu trafiła również do wszelkiego rodzaju instytucji kulturalnych (głównie bibliotek) w Głogowie i regionie.
Realizację tego projektu zapewnił zespół w składzie:
- Dariusz Andrzej Czaja – opracował pomysł i przygotował tekst
- Aneta Steciąg – stworzyła wszystkie wspaniałe ilustracje – zarówno do malowania jak i te na okładce
- Paweł Roszak – wykonał korektę literacką
- Dominika Błaszczyk – nadzorowała, aby wszystko odbyło się zgodnie z planem i założeniami projektu
- Anna Skrzyniarz – zapewniła obsługę księgową
- Łukasz Zygiel – zajął się opracowaniem graficznym – odpowiadał za skład i łamanie tekstu oraz wykonał siatkę publikacji wraz z układem typograficznem
Druk i oprawę oraz opiekę wydawniczą zapewniła firma StudioZ.com
Publikację wydano dzięki dofinansowaniu ze środków Gminy Miejskiej Głogów.

Wstęp
W pamiętnym roku 1109, gdy Polskę piastowskiego księcia Bolesława zbrojnie najechały niemiecko-czeskie siły króla Henryka, Głogów – ważny gród nad rzeką Odrą – stał się areną trudnych i długich walk. Wtedy to jego mieszkańcy stawili opór atakującym ich wrogom, ostatecznie broniąc gród przed wojskami najeźdźców.
Cena za to zwycięstwo była wysoka – poświęcenie synów najzamożniejszych głogowian. Dzięki podstępowi króla niemieckiego stali się jego zakładnikami, a następnie zostali przywiązani do machin oblężniczych – wielkich drewnianych konstrukcji, które miały zapewnić jego wojskom szybkie i łatwe zdobycie grodu.
Tak się nie stało. Obrońcy Głogowa walczyli do końca, tracąc tym samym swoich ukochanych synów. Zniechęceni tym napastnicy odstąpili spod wałów grodu i opuścili Polskę. Państwo księcia Bolesława zostało uratowane dzięki woli walki głogowian.
Zapraszam Państwa na łamy tej okolicznościowej publikacji, mającej oddać hołd temu wydarzeniu.
Na kolejnych stronach poznamy symboliczne postacie z tamtych czasów…
Dariusz Andrzej Czaja
Sprawdź efekt naszej pracy:
Tags: Aneta Steciąg, Dariusz Andrzej Czaja, Głogów Gmina Miejska, GŁOGÓW Miasto z historią, Łukasz Zygiel, publikacja, StudioZ2.com
Trackback from your site.